Yüzlerce milis grup ve kullanıcı yeni rapora göre Facebook üzerinden ulusal çapta örgütleniyor

Facebook, pandemi döneminde olduğu gibi kritik zamanlarda da tehlikeli teorilerin ve organizasyonların merkezi olmaya devam ediyor. Özellikle 2020 genel seçimlerinden 6 Ocak isyanına kadar olan süreçte, Başkan Biden’ın zaferine karşı çıkan 650.000’den fazla gönderi bu durumu kanıtlıyor. Bazı kullanıcılar, sonraki yargılamalarla birlikte platformu terk etse de, Wired dergisinin ilk olarak yayımladığı yeni bir rapor, özellikle milis faaliyetlerini organize eden yaklaşık 200 grup ve profilin yeniden ortaya çıktığını belirtiyor.

Tech Transparency Project tarafından yürütülen araştırma, bu grupların üç yüzdelik milis ağı gibi organizasyonlarla bağlantılarını ortaya koydu. Meta tarafından 2021’de “silahlı milis grubu” olarak adlandırılan bu ağlar arasında, Free American Army gibi gruplar, kullanıcıları yerel milislere veya üç yüzdeliklere katılmaya çağırdı. Wired’ın soruşturması sonrasında Meta, Free American Army grubunu platformdan kaldırdı ve Facebook‘un “düşmanca bir alan” olduğunu, güvenli kalmak için sürekli yatırım gerektirdiğini belirtti.

Yüzlerce milis grup ve kullanıcı, yeni rapora göre Facebook üzerinden ulusal çapta örgütleniyor

Tech Transparency Project’in direktörü Katie Paul, 2021’den bu yana yüzlerce grubu ve kişiyi takip ediyor ve geçtiğimiz yıla kıyasla örgütlenme ciddiyetinde ve odaklanmada bir artış gözlemliyor. Paul, “Bu gruplar artık yerelleşmiş milis kümeleri değil, çoğunlukla üç yüzdeliklerin öncülük ettiği birden fazla milis grubunun oluşturduğu koalisyonlar” şeklinde konuştu. Facebook, aşırılık yanlılarının ve milis hareketlerinin geniş bir ağ atıp daha özel sohbetlere, hatta platform üzerindeki plan ve koordinasyonları cezasız bir şekilde yapacakları alanlara kullanıcıları yönlendirdiği en büyük toplanma yeri olmaya devam ediyor.

Araştırmaya göre, kullanıcılar “aktif vatanseverler” ile hükümet karşıtı ideolojileri tartışmak, toplantılara katılmak ve savaş eğitimi almak için bir araya geliyor. Bu eğilim, drag queenler, Filistin yanlısı üniversite öğrencileri ve hükümet gibi düşmanlara karşı savaşa hazır olma teması etrafında şekilleniyor.

Pennsylvania Light Foot adlı bir grubun yöneticisinin yaptığı son bir paylaşım, dünyadaki şiddet ve belirsizlikler, Covid-19 kaynaklı kıtlıklar, sivil huzursuzluklar ve terörist saldırılar ile doğal felaket potansiyelleri ışığında, üyelerini donatma gerekliliğini vurguluyor. Grubun amacı, üyelerini bir sokak soyguncusundan veya bahçelerindeki yabancı bir askerden kendilerini savunabilecek şekilde hazırlamak.

Meta, içerik moderasyonunu bağımsız bir şekilde gözden geçirmek için 2019’da Denetim Kurulu’nu hayata geçirdi ancak bu kurul, Facebook’un tehlikeli seçim retoriği ve ABD dışındaki olaylarda oynadığı rolü işaretlemesine rağmen, eleştirmenler yeterince etkili olmadığını savunuyor. Şimdi, Washington Post’un bildirdiğine göre Denetim Kurulu’nda yakın zamanda işten çıkarmalar olabilir.

14 Ağustos’ta Meta, gazetecilerin ve akademisyenlerin Facebook ve Instagram‘da komplo teorilerinin ve yanlış bilgilerin nasıl yayıldığını görmelerini sağlayan CrowdTangle aracını kapatmayı planlıyor. Şirket bu aracı daha az detaylı olan ve kâr amacı güden haber kuruluşlarına açık olmayan Meta İçerik Kütüphanesi ile değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x