Spotify, Maliyetleri Azaltmak İçin İşten Çıkarmaya Başvuracak

Spotify CEO’su Daniel Ek, şirketin maliyetleri düşürmek ve büyümedeki yavaşlamaya hazırlanmak amacıyla işgücünün %17’sinin işine son verdiğini açıkladı. Daniel Ek, kararı personellere bizzat gönderdiği e-postalarla açıkladı. İşten çıkarılanların %17’si yaklaşık olarak 1500 kişi demek olsa da Spotify kesin bir rakam vermedi.

Haberi alan yatırımcılar durumdan oldukça memnun çünkü hisse senedi piyasa öncesi işlemlerde %2’den fazla yükseldi. Eğer 2020 ve 2021’e geri dönerseniz hisse senetlerinin çılgın arttığını hatırlayabilirsiniz. Spotify bu dönemde aşırı derecede büyüdüğünü ve çok fazla çalışan aldığını söylüyor. Şirketin büyümesinin ardından gelen yavaşlama belirtileri bu kararından geri adım atması ve temel amaçlarına odaklanması gerektiğini hatırlattı.

Şirket içindeki bir notta CEO Daniel Ek şunları söylüyor:

“Son iki yılda Spotify’ı gerçekten büyük ve sürdürülebilir bir işletme haline getirmeye gayret ettik. Dünyanın lider ses şirketi olma hedefimize ulaşmak için tasarlanmış ve gelecekte sürekli olarak karlılık, büyüme sağlayacak bir karar aldık. Birçok kez paylaştığım gibi önemli adımlar atmış olsak da hâlâ yapmamız gereken işler var. Ekonomik büyüme önemli ölçüde yavaşladı ve sermaye daha pahalı hâle geldi.”

Spotify’ın bu işten çıkarma kararı bu yıl için ilk olmadı çünkü şirket Ocak ayında işgücünün %6’sını işten çıkardığını duyurmuş ardından Haziran ayında ise %2’lik bir kesintiye daha gitme kararı almıştı. Spotify bu yıl işgücü kesintisi yapan tek şirket değil, halka açık birçok teknoloji firması da işgücüne çok fazla harcama yaptıklarını düşünüyor ve yatırımcıları memnun etmek için kesinti yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir