Sigara fiyatlarına bir zam daha

Sigara fiyatlarına eklenen 3 TL’lik zam, birçok marka için geçerli oldu. Ancak yapılan son açıklamalar, asıl zammın henüz gelmediğini gösteriyor. ekonomim.com’da yer alan habere göre, sigara fiyatlarına yansıtılacak olan yeni zam, temmuz ayında uygulanacak ve en ucuz sigara 66 TL olacak. Her yıl ocak ve temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerdeki fiyat artışlarını doğrudan etkiliyor. 2023 yılının ilk beş ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmıştı.

UZMANLAR UYARDI

Ancak uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20’nin üzerinde olacağını ve bu durumun sigara fiyatlarına yansıtılacağını öngörüyorlar.

Böyle bir artış, sigara üzerindeki vergilendirme politikasını daha da sıkılaştıracak.

10 TL’LİK VERGİ ARTIŞI

Mevcut durumda sigara üzerinden alınan maktu vergi, paket başına 1.4249 TL seviyesinde. Bu, 20 sigaralık bir pakette toplamda 28,5 TL’ye denk geliyor. Eğer yüzde 20’lik bir vergi artışı yapılırsa, bu rakam 34,2 TL’ye yükselecek. Ayrıca mevcut ek maktu vergi 4,8 TL iken, yüzde 20’lik bir artış sonrasında 5,8 TL’ye ulaşacak.

EN UCUZ 66 TL

Bu hesaplamalar ışığında sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL’nin altında kalmayacağı tahmin ediliyor. Zaten piyasadaki en ucuz sigara 56 TL olduğu için, 10 TL’lik bir vergi artışı sonucunda fiyatın 66 TL’ye çıkması bekleniyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x